Ochrana spotřebitele
Jak na výběr mobilního tarifu pro děti
3. září 2020
O tom, zda žáky vybavit do školních lavic mobilním telefonem či nikoliv, vedou řadu let vášnivé diskuze učitelé, psychologové i samotní rodiče. Správná odpověď v tomto případě neexistuje, a pořízení mobilního kamaráda závisí čistě na uvážení rodičů. Na co je potřeba se zaměřit při výběru nejvhodnější nabídky mobilního operátora?
Rozhodnete-li se pro nákup telefonu pro své dítě, budou nejspíše vaše první úvahy směřovat k parametrům mobilního zařízení. S jeho výběrem mohou pomoci výsledky testů od dTestu. Tím to však nekončí. Je také třeba vybrat operátora a některý z jeho nabízených tarifů. „Pokud chcete dostupné nabídky posoudit svědomitě, vyhraďte si na tuto činnost dostatek času – na telekomunikačním trhu totiž působí několik desítek operátorů a každý z nich má ve svém portfoliu několik různých produktů,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Parametry výběru telefonního operátora pro dítě se příliš neliší od „dospělácké verze“. Je třeba si rozmyslet, jak moc pevnou vazbu si chcete k operátorovi vytvořit – a to jak po stránce anonymity (zvolíte-li předplacenou kartu), tak co se týče časového závazku, kdy se rozhodujete mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou. Společně s těmito faktory může k rozhodnutí o volbě vhodného poskytovatele přispět i takzvaná tarifikace. Jde o způsob, jakým operátor účtuje uskutečněný hovor po první provolané minutě – zda po sekundách (60+1), půl minutách (60+30) nebo minutách (60+60).
U výběru tarifu, respektive jeho doplňkových služeb už se podoba produktů v závislosti na věku uživatele liší. Kromě kritérií, která musíte zhodnotit i při volbě tarifu pro sebe, tedy nejčastěji čerpaného typu služby, volání do vlastní sítě zdarma, objemu mobilních dat, se zaměřte u nabídky pro malé telefonisty na škálu funkcí, které umožní z vaší strany nastavení a kontrolu.
Co všechno je možné přizpůsobit? Především blokace volání na drahá (audiotextová) čísla, na čísla zahraniční (mezinárodní hovory) či blokace multimediálních zpráv (MMS) a drahých, takzvaných prémiových SMS. U dětských tarifů by mělo být možné nastavení limitu na volání a limitu (či úplného vypnutí) mobilních dat. „Pro přehled služeb čerpaných dítětem doporučujeme zřízení samoobsluhy, která nonstop zobrazí nejen aktuální útratu, ale také přístupové heslo k případným změnám nastavení. To by mělo zůstat dětskému uživateli logicky zapovězeno,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.
Pokud jste si ujasnili, co je důležité při výběru operátora i konkrétního tarifu, nastal správný čas připojit k favorizovaným parametrům odpovídající typ služby. Odhlédnete-li od nejrůznějších firemních či jiných úzce profilovaných tarifů, nabízejí se tři základní varianty:
- Předplacená karta – je oblíbeným řešením především u menších dětí, které se teprve učí s telefonem zacházet. Má své nevýhody v podobě dobíjení kreditu a nemožnosti hovoru při jeho vyčerpání, na druhou stranu je touto cestou zabráněno vysokým účtům za telefon i složitému blokování čísla u operátora v případě ztráty či odcizení mobilu.
- Smluvní tarif s paušálem – uplatňuje se u starších dětí s větší potřebou volání i písemné komunikace. Doporučujeme však věnovat pozornost nastavení měsíčního limitu na volání i čerpání dat.
- Rodinný tarif – patrně nejkomfortnější varianta, kdy platíte paušální částku a k tomu máte k dispozici několik dalších čísel s rozdílnými službami. „Pozor si dejte pouze na to, že u některých operátorů bývá balíček dat sdílený, tedy společný pro celou rodinu,“ uzavírá Eduarda Hekšová.
Užitečným nástrojem při výběru tarifu je jejich nezávislý srovnávač na www.dtest.cz/tarify. Bezplatně a anonymně pomůže najít nejvhodnější tarif či předplacenou kartu podle počtu využitých minut, SMS a mobilních dat.