Ochrana spotřebitele
Co se mění v boji s pandemií?
8. února 2022
Povinnost prokazovat se při vstupu do restaurací či na společenské akce pomocí covidových certifikátů končí 9. února. Co přinesou nová pravidla ministerstva zdravotnictví pro běžného spotřebitele a jaký bude osud aplikace Tečka? Zůstane i nadále v provozu?
Mobilní aplikace Tečka sloužila primárně k tomu, aby spotřebitelé jejím prostřednictvím prokazovali bezinfekčnost v restauračních zařízeních, ubytovacích službách či při využívání služeb. Ministerstvo zatím uvedlo, že aplikaci nechá v provozu, a to kvůli nejasnému vývoji pandemie. Prokazování pomocí aplikace rovněž usnadní zahraniční cesty, jelikož ve většině zemí zůstává povinnost prokazování se covidovým certifikátem stále v platnosti. „Některé země požadují digitální podobu certifikátu, protože se falšují hůře než ty papírové,“ řekla ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. Shodně tak zůstane v provozu čTečka. Ministerstvo vyzvalo občany, aby si aplikaci ponechali.
Rozvolnění v Česku
Vláda s ohledem na aktuální vývoj pandemie ruší od 9. února povinnost prokazovat se certifikátem o platném očkování nebo o prodělané nemoci při vstupu do restaurací, služeb, na kulturní, sportovní a další akce. Pozor však na datum. Podle výkladu ministerstva totiž ke změně dochází až od půlnoci 9. února. To znamená, že prvním dnem, kdy se nebude třeba prokazovat, je až čtvrtek 10. února. Ačkoliv bylo rozvolnění již v minulém týdnu oznámeno veřejnosti, konkrétní forma opatření se bude projednávat na vládě až ve středu 9. února. „Provozovatelé jsou opět v nejistotě. Ani několik hodin před platností změny stále netuší, na jaké změny se mají připravit,“ podotýká Hekšová.
Respirátory zůstávají
Ochrana dýchacích cest ve všech vnitřních prostorách zůstane v platnosti i po 9. únoru. Nadále tak budeme muset užívat ochranné pomůcky – respirátory při vstupu a pobytu uvnitř nákupních center, restaurací nebo prostředků hromadné dopravy. Shodně tak by mělo nadále platit omezení maximálního počtu účastníků hromadných akcí.
Po konci prokazování bezinfekčnosti se zruší i povinnost plošného testování. Podle informací z Ministerstva zdravotnictví se od 18. února nebude testovat ve školách ani ve firmách. „Zbystřit by ale měli držitelé očkovacích certifikátů. Od 15. února se zkrátí platnost certifikátu o očkování bez posilující dávky pro osoby starší 18 let na 270 dní,“ uzavírá Hekšová.