Ochrana spotřebitele
Platby a výběry hotovosti v zahraničí
10. srpna 2023
Pro potřeby zahraniční dovolené již není nutné směňovat větší objem peněz. Přinejmenším v Evropské unii se lze z velké části spolehnout na platby kartou či výběr hotovosti v cizí měně. Před cestou i v místě dovolené je však nutné dát pozor na různé poplatky a specifika při směně měnových kurzů. Spotřebitelé by neměli opomíjet ani rizika spojená s výběrem konkrétního bankomatu.
Poplatky a zase poplatky
Před odjezdem na zahraniční dovolenou je vhodné u tuzemské banky ověřit poplatky účtované za výběry, případně i platby uskutečněné v zahraničí a specifika při směně měnových kurzů. Za výběr si některé banky účtují poplatek v řádu desítek korun, u jiných zase může dojít ke zpoplatnění až několikátého výběru v daném měsíci. Platba uskutečněná u obchodníka v zahraničí pak bude z pohledu tuzemské banky pravděpodobně bez poplatku. „Na spotřebitele však u výběrů i plateb čeká past označovaná zkratkou DCC (Dynamic currency conversion), která spotřebiteli sice garantuje pevně stanovený směnný kurz, ten ale zcela libovolně určuje obchodník, popřípadě provozovatel bankomatu,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a dodává: „Platební terminál či bankomat zákazníkovi nabídne, zda chce uskutečnit platbu v místní měně nebo již přepočtenou na koruny. Zákazníci často intuitivně vybírají platbu právě v korunách, což je ale pro ně nevýhodné. Naopak pokud zvolí platbu v cizí měně, směnný přepočet provede tuzemská banka ve většině případů za výhodnějších podmínek.“
Pozor je nutné dát také na jiné poplatky, které účtuje banka či jiný provozovatel bankomatu. Dle podmínek vydavatelů platebních karet by však bankomat měl na tento poplatek upozornit a zákazník by jej měl předem schválit, jinak transakce neproběhne. V tomto ohledu lze doporučit, aby spotřebitelé pozorně četli zobrazovanou informaci, a naopak aby se ve snaze co nejrychleji získat hotovost neunáhlovali.
Ohledně bankomatu buďte vybíraví
Opatrnost se vyplatí i při výběru bankomatu jako fyzického zařízení. Ověřený bankomat lze vybírat pomocí vyhledávacích nástrojů či aplikací vydavatele platební karty. Pomoci mohou také recenze zveřejňované v mapových aplikacích různých poskytovatelů. „Z důvodu bezpečnosti lze doporučit vybírat bankomaty, které jsou umístěny na pobočce banky, spíše než v rušných ulicích či na pláži. Vyplatí se také zkontrolovat, zda na bankomatu není něco neobvyklého, například přidané zařízení jako kamera či čtecí zařízení, zda není poškozený nebo nenese známky jiné manipulace,“ vyjmenovává Eduarda Hekšová z dTestu. Tuzemské banky jsou často součástí velkých mezinárodních skupin, nabízí se proto podívat, zda v místě dovolené nepůsobí banka ze stejné skupiny, čímž spotřebitelé mohou ušetřit na některých poplatcích.
„Zopakovat lze také základní bezpečnostní pravidla – zakrývat číselnou klávesnici rukou při zadávání PIN, upřednostnit bezkontaktní použití před fyzickým vložením karty, nenosit všechny karty a hotovost na jednom místě, mít po ruce nouzový kontakt pro komunikaci s bankou. Ten je ovšem vhodné uchovávat odděleně od dokladů a platebních prostředků,“ uzavírá Hekšová.
Směnárny
V dnešní době lze zejména při cestování na území Evropské unie doporučit směnit pouze menší obnos v hotovosti a ve zbytku se spoléhat na platební kartu. V případě potřeby je možné další hotovost vybrat z bankomatu v cizí měně. Směnit peníze je pak vhodné pouze v prověřené směnárně v tuzemsku raději než v zahraničním letovisku. Spotřebitelé jsou při směnárenských transakcích v tuzemsku dobře chráněni a směnu platí jasně definovaná pravidla. Zákazník musí znát kurz předem a svým podpisem potvrdit požadovanou transakci, tedy získat potvrzení, a až poté vydat hotovost ke směně. Následně je vhodné si překontrolovat peníze, které spotřebitel obdrží, tedy zda obdržel správnou měnu v odpovídající výši. V případě pochybností pak spotřebitelé mohou odstoupit od smlouvy ve lhůtě 3 hodin od uskutečněné transakce.
S převody měn či zahraničními transakcemi mohou pomoci také již etablované mobilní aplikace, které umožňují okamžité převody měn nebo vydání virtuální elektronické platební karty pro konkrétní platbu. Pro časté zahraniční transakce se rovněž nabízí založení účtu u tuzemské banky v zahraniční měně, např. v eurech či dolarech.
Pokud spotřebitelé mají otázky k tomuto tématu, mohou se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.