Ochrana spotřebitele
Proč je podomní prodej energií tak rizikový
30. března 2017
Podomní prodej je v řadě měst a obcí zakázán a často se lze setkat s varováním před praktikami některých podomních prodejců. Přesto se stále najde mnoho lidí, kteří těmto obchodníkům otevřou dveře. Mezi nejčastější nabídky podomních prodejců patří smlouvy o dodávce energií. Pokud nátlaku prodejců podlehnete, máte ještě možnost se ze smlouvy vyvázat. Jak na to?
Podomní prodejci si ve způsobech mnohdy nezadají s pořadateli předváděcích akcí. Zneužívají nezkušenosti a důvěřivosti především starších lidí. Zahlcují je odbornými výrazy, které ve skutečnosti znamenají třeba něco úplně jiného. Nejen seniorům je pak trapné přiznat, že tomu nerozumí, a raději se vším souhlasí.
Pokud se rozhodnete podomního prodejce pustit přes svůj práh, měli byste jako první zkontrolovat jeho totožnost. Podomní prodejci nabízející uzavření smlouvy o dodávkách energií jsou totiž pověstní nejen agresivním jednáním, ale i tím, že uvádějí lživé informace. „Často se například představují jako zástupci vašeho stávajícího dodavatele energií, distributora nebo Energetického regulačního úřadu,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Obvyklou záminkou podomních prodejců je návštěva za účelem kontroly vašeho vyúčtování. Jakmile vyúčtování předložíte, spočítají vám úsporu, které dosáhnete, pokud s nimi uzavřete novou smlouvu na dodávky energií. Je ale velmi nepravděpodobné, že výhodná nabídka za vámi takto přijde sama. Nejvýhodnější nabídky si musíte aktivně vyhledat například prostřednictvím srovnávačů, ale nejlépe oslovením konkrétních dodavatelů, protože srovnávače neberou v potaz všechny podmínky smluv a ne všechny nabídky jsou veřejné. Rozhodně tedy smlouvu, ale ani žádné jiné dokumenty na místě podomnímu prodejci nepodepisujte. „Z dokumentu, o kterém prodejce tvrdil, že se jedná o potvrzení jeho návštěvy a seznámení se s nabídkou, se totiž může později vyklubat smlouva. Dokumenty si v klidu prostudujte až po odchodu prodejce a dejte mu případně vědět, že smlouvu chcete uzavřít,“ radí Lukáš Zelený.
Pokud smlouvu o dodávkách elektřiny či plynu podomnímu prodejci přeci jen podepíšete a později zjistíte, že je nevýhodná, můžete od ní ve lhůtě 14 dnů odstoupit. Nestihnete-li to v této lhůtě, umožňuje vám energetický zákon smlouvu vypovědět od jejího uzavření až do 15. dne po zahájení dodávek. Výpovědní doba poté činí 15 dnů a začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi dodavateli. „V tomto případě vůči vám nemůže dodavatel uplatňovat v souvislosti s výpovědí smlouvy žádnou sankci, tedy například smluvní pokutu či poplatek za ukončení smlouvy,“ vysvětluje Zelený.
Někteří dodavatelé také přicházejí s trikem pronájmu či prodeje žárovek. Spolu se smlouvou o dodávkách energií podepíšete i smlouvu, podle které obdržíte do nájmu či do vlastnictví sadu žárovek za výhodnou cenu. Pokud však od smlouvy o dodávkách energií odstoupíte, částka za žárovky se podle smluvních podmínek vyšplhá na několik tisíc korun a dodavatel ji bude chtít zaplatit. Lidé tak raději vezmou zrušení smlouvy zpět. Lukáš Zelený vysvětluje, že takový postup dodavatele není v souladu se zákonem: „Odstoupením či výpovědí smlouvy o dodávkách energií se ruší automaticky i smlouva o koupi či nájmu žárovek. Pokud by po vás dodavatel požadoval zaplacení vysokých částek, jedná se o sankci nebo překážku pro zrušení smlouvy uzavřené při podomním prodeji. Taková sankce je ze zákona zakázána. Doporučujeme žárovky dodavateli vrátit oproti potvrzení a trvat na tom, že požadované částky platit nebudete.“