Ochrana spotřebitele
Průzkum označování textilu v e-shopech
Zpracováno: květen 2016
dTest po třech letech opět provedl průzkum v českých e-shopech a zkoumal, zda obchodníci dodržují legislativní požadavky na označení textilních vláken a zda informují před nákupem o správné údržbě výrobků.
Výsledky nejsou oslnivé: Ze 43 zkoumaných obchodů splnilo všechny parametry jen 7 obchodů. Oproti průzkumům z minulých let lze pozorovat pomalý posun k lepšímu, ale s takovým tempem se rozhodně nelze spokojit. Přibývá e-shopů, které mají snahu textil označovat správně, ale u řady produktů chybují nebo označení opomíjejí.
Materiálové složení uvádí zcela nesprávně nebo s chybami 54 % hodnocených e-shopů. Nejčastějším prohřeškem je užívání jiných názvů vláken než těch, které jsou schválené evropským nařízením 1007/2011 o názvech textilních vláken a souvisejícím označování. Za to může obchodníkům hrozit pokuta od České obchodní inspekce.
Povinnost uvádět údaje o údržbě výrobku ukládá zákon o ochraně spotřebitele. Informace, zda lze prádlo prát, nebo s ním musíme do čistírny, může být pro zákazníka velmi podstatná. Z našeho hodnocení vyplývá, že své návštěvníky dostatečně informuje pouze 16 % obchodů. Většina neuvádí vůbec žádné informace, anebo odkazuje na symboly, které jsou uvedeny na štítku. Co naplat, že štítek poprvé uvidíme v momentě, kdy si doma rozbalíme balík s objednávkou. Ačkoliv je povinnost informovat o údržbě stanovena zákonem, prodejci za její absenci nejsou pokutováni, a tak je nic příliš nemotivuje ke zlepšení.
Běžně používané symboly (piktogramy), podle kterých na štítcích zjišťujeme, jak se o textilní zboží správně starat, jsou chráněným autorským dílem a na území České republiky jejich správu provádí spolek SOTEX GINETEX CZ. Jen ten může udělit licenci k jejich používání. Během našeho průzkumu jsme zjistili, že některé obchody používají piktogramy neoprávněně a porušují tak cizí autorská práva. To už je však záležitost, kterou si musejí obchodníci vyřídit s autorem či správcem práv.
Při průzkumu jsme hodnotili, zda označení vyhovuje či nevyhovuje předpisům. Oproti minulým letům jsme přidali hodnocení „chyby“ v případě, kdy měl prodávající snahu materiálové složení nebo způsob údržby uvést, ale u některých výrobků jsme přece jen nalezli nesrovnalosti.
Příloha: Výsledky testů