Vernisáž výstavy Generál Štandera - 100 let československého vojenského letectva
Datum: 02.10.2018
Fotografové: Miloš Kaňa a Dana Ehlová
Měsíc říjen, v němž si připomínáme 100 let od založení Československé republiky, patří v malém sále Společenského centra – Kina 70 výstavě věnované stoletému výročí narození brigádního generála Miroslava Štandery. Vernisáž výstavy o nevšedním životě válečného stíhacího letce se uskutečnila v úterý 2. října - tři dny před nedožitými stými narozeninami čestného občana Dobrušky.
S Dobruškou bylo pro Miroslava Štanderu, výjimečného člověka, válečného hrdinu, spojeno období dětství a mládí. Po opětovném návratu do vlasti po sametové revoluci se do města pod Orlickými horami rád vracel nejen za příbuznými, ale i přáteli a kamarády. Přes všechny pocty a vyznamenání zůstal skromný, velice přátelský a společenský, na velké oficiality si příliš nepotrpěl. Miloval letadla, pohled z kokpitu a vůni leteckého benzínu.
Právě jako takového nositele mnoha zahraničních i domácích vyznamenání představuje výstava v malém sále Společenského centra - Kino 70 nazvaná Generál Miroslav Štandera - sto let československého vojenského letectva. Až do konce října na ní návštěvníci mohou vidět vzácné snímky z archivu rodiny a fotografa Pavla Štěpána.
Vernisáže se zúčastnili příbuzní válečného hrdiny v čele s jeho dcerou Miroslavou Vojtovou. Z dalších vzácných hostů jmenujme brigádního generála Emila Bočka, plk. Karla Filipa, velitele vojenského krajského velitelství Hradec Králové, plk. Jana Maršu, ředitele Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce, Jiřího Stanislava, předsedu Nadačního fondu AIR maršála RAF Karla Janouška a starosta Petr Lžíčař.
Marcela Vítková, neteř Miroslava Štandery, připomenula generálovu vrozenou skromnost a důležitost obdobných vzpomínkových akcí: „Nikdy se za hrdinu nepovažoval. Říkával: Dělal jsem jen to, co jsem v dané situaci považoval za správné. Dnes často slyšíme, jak zejména mladší generace má jen povrchní znalosti z historie dvacátého století. Právě takové akce, jako je ta dnešní, napomáhají orientaci v historii lépe než leckteré hodiny dějepisu na školách. I za to patří městu Dobruška veliký dík.”
Během vernisáže byl slavnostně pokřtěn nástěnný kalendář R. A. F. "Na křídlech" na rok 2019.
Datum poslední aktualizace: 9. 10. 2018 10:21