Město Dobruška se zapojilo do pomoci Ukrajině. Na těchto stránkách naleznete základní informace jak pro místní občany, tak pro nově příchozí občany z Ukrajiny.

Za tímto účelem byl vytvořen e-mail ukrajina@mestodobruska.cz, kam lze zasílat nabízenou pomoc lidem přicházejících do našeho ORP. Shromážděné informace budou nadále předávány do koordinačního střediska v Hradce Králové k dalšímu využití.

Dále lze využít telefonní kontakt na pracovníka krizového řízení +420 771 127 575, který shromažďuje veškeré dostupné informace.

Za veškerou nabízenou pomoc město Dobruška moc děkuje.

Informace Ministerstva vnitra

V souvislosti s válkou na Ukrajině Ministerstvo vnitra připravilo řadu opatření. Ta se týkají jak pomoci Ukrajincům, kteří na našem území již pobývají, tak i nově příchozích. Momentálně jsme v situaci, kdy jsme se velmi rychle dostali ze zeleného do oranžového stupně.

Ukrajinci, kteří u nás žijí dlouhodobě, si v případě konce platnosti povolení mohou standardně požádat o jeho prodloužení. V případě těch, kteří zde pracují na krátká víza, není prodloužení možné, nedovoluje to evropská legislativa. Zejména pro tyto případy jsme přichystali možnost žádosti o zvláštní titul, tzv. speciální dlouhodobé vízum. O toho vízum je možné požádat na regionálních pracovištích OAMP před skončením platnosti stávajícího víza. Udělujeme ho na počkání. Poté již stačí domluvit se se zaměstnavatelem a požádat na Úřadu práce o povolení k zaměstnání.

Informace pro občany Ukrajiny, kteří mají pobytové oprávnění na území České republikyІнформація для громадян України, які вже мають посвідку на проживання в Чехії

Nově příchozí Ukrajinci mohou do ČR vstoupit v rámci bezvízového styku, nepotřebují tedy po dobu 3 měsíců k pobytu žádné vízum. Nicméně předpokládáme, že se budou chtít zapojit do běžného života a začít pracovat, i oni tedy mohou požádat o speciální dlouhodobé vízum. Mnoho z těch, co nově přijíždí, má v ČR nějaké zázemí – rodinu, kamarády, takže část z nich nebudou potřebovat žádnou asistenci. Tito cizinci musí splnit svou registrační povinnost na Policii.

Pro ty, co toto zázemí nemají (nemají prostředky pro zajištění ubytování, nemají na území rodinu nebo známé), je připravena pomoc v rámci Programu Ukrajina. Takové osoby budou nasměrovány do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty (Vyšní Lhoty 234), kde proběhne jejich registrace (včetně vyřízení speciálního dlouhodobého víza) a dále budou rozvezeni do dalších ubytovacích zařízení. Kapacita Programu na první záchyt bude 5000 míst.

Žádosti o speciální dlouhodobá víza je možné vyřídit i na našich regionálních pracovištích. Tam je možné objednat se hromadně, a to přes email: ukrajinakraje@mvcr.cz  V návaznosti na tuto žádost kontaktujeme příslušné pracovníky, kteří se domluví na podrobnostech.

Informace pro nově příchozí občany UkrajinyІнформація для новоприбулих громадян України

Veškeré informace naleznete na webu www.mvcr.cz/ukrajina.

Pro ukrajinské občany byla zřízena telefonická linka, která funguje nyní 7/24: +420 974 801 802 a email: ukrajina@mvcr.cz.

Infolinka

Infolinka pro občany ukrajiny:

+420 226 20 1221 - VOLBA ČÍSLO 8

Zdravotnické informace pro občany Ukrajiny. Volejte zdarma linku +420 226 20 1221, zvolte rovnou volbu číslo 8. Linka je dostupná v ukrajinštině.

Krajské asistenční centrum pomoci uprchlíkům

Dne 02.03.2022 zahájilo činnost krajské asistenční centrum pomoci uprchlíkům (KACPU), které zabezpečuje prvotní administrativní kontakt pro uprchlíky z Ukrajiny. Zajišťuje registraci, sjednání zdravotního pojištění, potřebných dokladů a další agendu. Zároveň centrum Ukrajincům zařídí v případě potřeby umístění do dočasného ubytování.

Registrace v KACPU čítá tyto procesy: lustraci, vydání statutu uprchlíka, sjednání pojištění, případně zajištění ubytování. Veškerou administrativu usnadňuje fakt, že registrace probíhá na jednom místě.

KACPU využívá prostory dvou sálů v přízemí hradeckého kongresového centra Aldis. První sál slouží jako čekárna, ve druhém sálu se nachází tzv. front desk, kde probíhají veškeré administrativní procesy. Více informací zde.

Otázka ochrany obyvatelstva, varování a ukrytí

Situace na Ukrajině a geograficky blízká hrozba válečného konfliktu vyvolává na sociálních sítích řadu otázek. Jedna z posledních, která zaznamenala obrovský zájem občanů a médií je otázka úkrytů a jejich rozmístění na území České republiky. Bližší informace k této problematice naleznete v článku na webu HZS Královéhradeckého kraje.

oblačno 4 °C 0 °C
středa 20. 3. skoro jasno 7/0 °C
čtvrtek 21. 3. mírné sněžení 5/0 °C
pátek 22. 3. skoro jasno 6/0 °C