Informace pro vlastníky kulturních památek na venkově

Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností 2023...

Informace pro vlastníky kulturních památek na venkově. Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností 2023

Upozorňujeme vlastníky kulturních památek, které se nacházejí ve venkovském prostředí, že byl pro rok 2023, po předchozí roční pauze, opět vyhlášen dotační program na obnovu památkově chráněných objektů. Upozorňujeme zájemce (vlastníky kulturních památek) o dotaci z dotačního programu Ministerstva kultury ČR s názvem: „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ na změny, které v tomto programu nabyly účinnosti a které jsou zohledněny v zásadách programu. I v roce 2023 je uzávěrka pro podání žádosti o finanční příspěvek stanovena ke dni 28.02.2023 a podíl vlastníka je opět minimálně 20 % z nákladů, k nimž se váže poskytnutý příspěvek.

1) Uzávěrka pro podání žádostí je 28.02.2023.

2) Podíl vlastníka je minimálně 20 % z nákladů, k nimž se váže poskytnutý příspěvek.

Pro správní území obce Dobruška, obce s rozšířenou působností byla původně pro rok 2023 vyčleněna částka 272 tis Kč. V současné chvíli jsou ministerstvem kultury přepočítávány finanční kvóty pro jednotlivá ORP a z webových stránek mkcr.cz byla tabulka s kvótami stažena. Nová, aktualizovaná verze tabulky má být vyvěšena na stránkách MK ČR nejpozději do 14 dnů. Je zapotřebí sledovat web ministerstva. Termín podání ani zásady programu se tím ale, dle sdělení MK ČR, nemění. Žádosti je potřeba, stejně jako v minulých letech, podat na MÚ Dobruška, odbor rozvoje města, na aktuálním formuláři, který je k dispozici na stránkách Ministerstva kultury, jako příloha „Zásad Programu ORP“. Žádost musí být podána včetně povinných příloh žádosti a seznamu povinných příloh, a klauzule, že vlastník zmocňuje obec s rozšířenou působností, aby jeho jménem podala žádost na ministerstvo. Vlastníkům se podané listiny nebudou vracet. K dokončené akci obnovy musí vlastník kulturní památky zpracovat vyhodnocení spolu s vyúčtováním. K navrženým opravám památek je nutné, aby vlastník měl závazné stanovisko památkové péče k realizaci akce. To je totiž nutné přiložit k žádosti o dotaci. Min. příspěvek z dotace může nově činit 80 tis. Kč z celkových nákladů, k nimž se váže poskytnutý příspěvek.

Návrh rozdělení finančních prostředků bude projednán v památkové komisi na příslušné obci s rozš. působností, žadatelé budou informováni o návrhu, který bude zaslán na ministerstvo kultury. Finanční prostředky v programu jsou určeny na zachování a obnovu nemovitých kulturních památek, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny, nejsou národními kulturními památkami a nejsou ve vlastnictví České republiky. Jedná se o program zaměřený na kulturní památky, které se nacházejí ve venkovském prostředí.

Příspěvek v programu nelze poskytnout, jestliže byl na stejnou akci ve stejném roce poskytnut jiný příspěvek z ostatních programů ministerstva v oblasti památkové péče. Součástí finančního podílu vlastníka může být příspěvek poskytnutý z rozpočtu obce nebo kraje, příspěvek nadací nebo jiných subjektů. Do programu nelze zařadit akci obnovy kulturní památky, jejíž špatný technický stav byl způsoben vlastníkem, který úmyslně zanedbal její pravidelnou údržbu. Na příspěvek není právní nárok. Doplňkové kolo nebude vyhlašováno, přičemž možnost čerpat finanční prostředky z rezervy nastřádané v průběhu roku zůstává nezměněna, MK bude v tomto případě postupovat podle aktuálního stavu a počtu žádostí.

Potřebné informace, konzultační a metodickou pomoc k postupu při zpracování žádosti podávané do Programu a odborně metodickou pomoc k obnově kulturních památek poskytují vlastníkům Ministerstvo kultury, odbor památkové péče, oddělení regenerace kulturních památek a památkově chráněných území, které je ústředním koordinátorem (tomas.srb@mkcr.cz), případně městský úřad Dobruška, odbor rozvoje města (tel. 494 629 670, p.slavik@mestodobruska.cz, Petr Slavík).

Datum vložení: 13. 2. 2023 14:01
Datum poslední aktualizace: 13. 2. 2023 14:04