Projekty města

Přístavba Domu dětí a mládeže a propojení s bývalou kovárnou

Bývalá kovárna čp. 364 je nemovitou kulturní památkou prohlášenou Ministerstvem kultury ČR a zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky od roku 2000 pro svou historickou hodnotu a kvalitu. V rámci navrženého projektu bude propojena spojovacím krčkem se sousední budovou Domu dětí a mládeže, která se rozšíří o přístavbu šaten a keramickou dílnu.

Cílem propojení obou objektů je smysluplné využití kulturní památky, která si zároveň zachová svoji cennou historickou podobu a zároveň se pro ni najde smysluplné využití.  V interiéru kovárny vznikne ateliér pro výtvarné obory řezbářství, keramiky, modelářství apod. Kovárna bude současně sloužit jako výstavní síň a prostor pro besedy a setkávání.

Z historie čp. 364

Jde o jeden z mála objektů kováren v republice, který se dochoval i s podloubím, jemuž v průčelí dominují tři sloupy směřující do Kostelní ulice. Kovárna má typický komín v zadním štítu. Postavena byla v klasicistním slohu v roce 1807 bezprostředně po druhém historicky nejničivějším požáru Dobrušky, který postihl město v předchozím roce 1806. Mimo jiné ve stejné době vznikla i empírová budova současného děkanství. Navzdory některým stavebním úpravám v průběhu let si dobrušská kovárna zachovala původní podobu. Mřížovaná okna z boku budovy vznikla v první polovině minulého století.

Přístavba keramické dílny

Soubor: Přístavba DDM.pdf, Typ: Adobe Portable Document Format, Velikost: 1.79 MB

Propojení s bývalou kovárnou

Soubor: Spojovací krček.pdf, Typ: Adobe Portable Document Format, Velikost: 2.35 MB