Projekty města
Rekonstrukce ulice Kostelní
Studie rekonstrukce Kostelní ulice si kladla za cíl zamezit frekventované automobilové dopravě v ulici s velkým potenciálem pro vytvoření zklidněného veřejného prostoru, který obyvatelé města a turisté každodenně navštěvují, procházejí jím a zastavují se zde.
Současný stav: ulice Kostelní prochází historickým centrem města Dobruška a ústí na náměstí F. L. Věka. Dále navazuje na ulici Opočenskou a umožňuje tak poměrně jednoduchý průjezd městem, který využívá řada řidičů. Frekventovaný průjezd automobilů však není žádoucí a byl jedním z hlavních podnětů k rekonstrukci této ulice.
Ulici lemují převážně domy se službami v parteru, jako například kavárny, drogerie a další obchody. Ulice tak má velký potenciál tvořit aktivní veřejný prostor, který budou lidé využívat, budou tudy procházet a zastavovat se. Současný stav však tuto možnost nenabízí, naopak prostor je k chodci velmi nepřátelský. Jsou zde velmi úzké chodníky a auta zde kvůli širokému profilu silnice jezdí poměrně rychle a prostor se tak stává pro chodce nebezpečným. Především prostor před základní uměleckou školou, kde je větší koncentrace dětí, je potřeba zklidnit.
Dalším problémem Kostelní ulice je parkování před kostelem, které tento prostor znehodnocuje. Parkovací stání či prostor pro zastavení chybí u domu dětí, kam rodiče vozí děti na kroužky. Dalším provozním problémem je chybějící přechod u ulice Domašínské, kudy lidé chodí z centra do pekárny.
Řešenému území neprospívá ani různorodost použitých materiálů či druhů osvětlení.
Návrh řešení: řešení současného stavu spočívá především ve vyřešení dopravní situace. Návrh řeší Kostelní ulici jako pěší zónu, do které mají povolený vjezd všichni. Doprava je pak zklidněna snížením rychlosti v území, dalším prvkem pro zklidnění je použití jen jednoho jízdního pruhu o šířce 3,5 metru s provozem v obou směrech a s využitím výhyben. Díky tomu se značně zvýšila plocha určená čistě pro chodce, v režimu pěší zóny mohou chodci navíc využít i celý uliční profil. Dává to například možnost vzniku zahrádek před kavárnami a umístění laviček a stojanů na kola.
Parkování před kostelem je přesunuto podél kostelní zdi a před kostelem tak vzniká volný prostor pro shromažďování, otevírá se pohled na kostel a zvonici. Tento volný prostor ocení i žáci a návštěvníci ZUŠ, lze zde umístit panely pro její reprezentaci a děti mají prostor, kde pobýt, než je například vyzvednou rodiče. Prostor tohoto nově vzniklého náměstí je vymezen jinou dlažbou než ve zbytku řešeného území, která by měla být hladší. Vyjímkou je jízdní pruh, který by měl být z drsnějšího materiálu, aby automobil donutil jet pomaleji. Kromě toho je prostor oddělen bronzovým pásem v chodníku, který připomíná místo, kde dřív stávala brána do starého města. Materiály pro zbytek řešeného území vycházejí z již zrekonstruovaného Šubertova náměstí, aby se docílilo co nejlepšího sjednocení s okolím.
Studii zpracovala společnost Řezanina & Bartoň, s.r.o., Gočárova třída 549/16, Hradec Králové