Ochrana spotřebitele
V testu vysokých dětských židliček tři modely propadly
9. června 2020
Jídelní židlička zpravidla patří k neodmyslitelné výbavě rodin s malým dítětem. dTest nechal v laboratoři otestovat 20 nových modelů a zaměřil se nejen na bezpečnost, ale i odolnost nebo vybavenost. Hned tři modely kvůli zcela nevyhovující bezpečnosti odešly s nedostatečnou – měly problémy se stabilitou a se zádržným systémem.
„Základním požadavkem na vysokou jídelní židličku je její bezpečnost. Té jsme se podrobně věnovali v několika zkouškách, které se řídí technickou normou. Splnění bezpečnostních požadavků považujeme za samozřejmost, proto jakýkoli nesoulad s nároky normy výrazně ovlivnil hodnocení bezpečnosti i celkovou známku,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.
Dvě židličky neprošly zkouškou stability – konkrétně šlo o modely 4Baby Fashion a Coto Baby Stars šnek. Stabilita se testuje bočním, předním a zadním zatížením stoliček. „Simuluje se tím situace, kdy se dítě přes okraj židle naklání nebo se například odstrkuje nohama od stolu před sebou. Oba zmiňované výrobky se převrátily dozadu, a proto odešly s nedostatečnou známkou za stabilitu, což se projevilo i na jejich celkovém hodnocení,“ vysvětluje Hoffmannová.
Přísná pravidla platí i pro zádržný systém – dítě nesmí ze židle vypadnout, a proto musí židličky disponovat buď pasivním, nebo aktivním zádržným systémem. Jako nedostatečný a nevyhovující shledala laboratoř systém uchycení u židličky Klupš, protože po rozepnutí opasku lze mezinožní popruh bez úsilí oddělit, což může vést k propadnutí dítěte pod pultíkem. Tento výrobek proto neuspěl ani celkově.
„U židliček 4Baby Fashion, Coto Baby Stars šnek a Klupš Aga výrobce nedodržel technickou normu a tyto modely byly v testu vyhodnoceny jako nebezpečné, proto jsme České obchodní inspekci podali podnět na zahájení správního řízení,“ podotýká Hoffmannová.
Standardně se zkoušejí i další možná mechanická bezpečnostní rizika. Pod drobnohled vždy patří konstrukční zpracování bez odhalených hran, ostrých rohů či vyčnívajících šroubů. Židlička by neměla ukrývat škvíry, v nichž by si děti mohly zhmoždit nebo skřípnout prsty.
„Aktuální norma sice bere v potaz jen kruhové otvory, při vyhodnocování jsme se však řídili její starší, přísnější verzí. Zastrčit prsty lze rovněž do otvorů jiných tvarů,“ upřesňuje Hoffmannová. Tento nedostatek dTest odhalil u jídelní židličky Peg Pérego Tatamia Follow Me, za což si v hodnocení konstrukce odnesla nedostatečnou známku. Norma řeší i další rizika – uškrcení, udušení malými částmi, které lze oddělit, či zabezpečení koleček brzdami. U rozkládacích stoliček nesmí dojít k jejich samovolnému uvolnění či rozložení a následnému pádu dítěte. V tomto ohledu bylo naštěstí u testovaných židliček vše v pořádku.
Největší podíl na celkovém hodnocení mělo používání židliček v praktickém životě. dTest je proto zapůjčil třem rodinám, jejichž úkolem bylo sledovat a hodnotit další aspekty jako skladování, čištění, pohodlí dítěte nebo manipulaci s židličkou. Dostatečnou známku za obtížnou instalaci pultíku a jeho odnímání si vysloužila Ikea Langur. Podobně na tom byl výrobek Geuther Family, který získal v ostrém provozu nejnižší hodnocení, a to zejména kvůli nepraktické manipulaci s pultíkem.
Před nákupem židličky je vhodné si v evropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX na adrese www.dtest.cz/nebezpecnevyrobky zkontrolovat, zda se tam vybraný model nenachází. Zajímavé mohou být i informace, kvůli jakým rizikům se židličky do Rapexu dostávají.