Ochrana spotřebitele
Krach skupiny Bohemia Energy nasměruje zákazníky k dodavateli poslední instance
13. října 2021
Turbulentní změny na trhu s energiemi si vybraly svou daň v podobě ohlášení ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy. Konec největšího uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR se týká zákazníků společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Jaké mají nyní spotřebitelé možnosti?
„S ohledem na vývoj cen energií bylo ukončení činnosti některých dodavatelů pouze otázkou času. Bohužel tato situace znamená pro spotřebitele mnoho starostí,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Podle jejích slov nehrozí, že by spotřebitelé zůstali ze dne na den bez dodávek elektřiny nebo plynu. Společnost, která ukončila činnost, automaticky nahradí dodavatel poslední instance.
Kdo je dodavatel poslední instance
Přiděleným dodavatelem energií, kterého zákon vzletně nazývá dodavatelem poslední instance, jsou v závislosti na konkrétním regionu společnosti ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika v případě elektřiny a E.ON Energie, innogy Energie (dříve RWE Energie) a Pražská plynárenská v případě plynu. Dodavatel poslední instance dodává spotřebitelům energie za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem, a to nejdéle šest měsíců. Právo na dodávky od dodavatele poslední instance mají ale jen ty domácnosti, které v předcházejících 12 měsících neměly spotřebu vyšší než 630 MWh. Zákazníci, jejichž spotřeba přesáhla tuto hranici, si musí nového dodavatele zajistit bezodkladně sami. Dodavatel poslední instance má povinnost informovat své nové odběratele. Seznámí je se zahájením dodávek elektřiny a plynu, cenami a podmínkami dodávek.
Pozor na černý odběr
Během šesti měsíců od zahájení dodávek energií od dodavatele poslední instance byste měli uzavřít novou smlouvu buď s ním, nebo s nějakým jiným dodavatelem, jinak se můžete stát takzvaným černým odběratelem. „Důsledkem černého odběru může být nejen odpojení od elektřiny či plynu, ale i to, že budete muset zaplatit vyšší částku než tu za energie, které jste skutečně odebrali, včetně případných nákladů na obnovení dodávek,“ upozorňuje Eduarda Hekšová. Včasná změna dodavatele je výhodná i finančně, protože ceníky dodavatelů poslední instance mají vyšší ceny než běžné nabídky dodavatelů.
Jak uzavřít novou smlouvu?
Před uzavřením smlouvy je namístě zvážit nejen nabízenou cenu za dodávky, ale zaměřit se také na případné smluvní pokuty a další podmínky obsažené nejen v textu samotné smlouvy, ale i v obchodních podmínkách a cenících. Doporučujeme srovnat si ceny různých dodavatelů ve srovnávačích dostupných na webových stránkách Energetického regulačního úřadu. Zvážit byste měli i to, zda uzavřete smlouvu na dobu určitou nebo na dobu neurčitou. V případě smlouvy na dobu určitou můžete sice získat lepší cenu, ale na oplátku se musíte takzvaně upsat dodavateli na určité období. Navíc ukončit smlouvu na dobu určitou před uplynutím sjednané doby často buď nejde vůbec, nebo jen se zaplacením tučné smluvní pokuty.
„Současné situace se jistě pokusí zneužít takzvaní energošmejdi. Zvláště obezřetní tak buďte v případě nabídek při podomním prodeji, případně přes telefon. Platí totiž pravidlo, že nejlepší nabídka za vámi nepřijde sama, ale je nutné si ji aktivně vyhledat,“ varuje Eduarda Hekšová. Více informací se dozvíte v brožuře Jak se vyznat v energetice, kterou si lze stáhnout zdarma na www.dtest.cz/energetika. Řešíte-li konkrétní problém, neváhejte se obrátit na spotřebitelskou poradnu dTestu. Pomáháme spotřebitelům nalézt i účinná opatření vedoucí ke snížení spotřeby energií v domácnosti. Spotřebitelé se mohou na dTest obrátit pro radu na telefonním čísle 222 767 224 nebo webu www.dtest.cz/step.