Ochrana spotřebitele
Když se z oblíbené akce YouTube scény stane čekání na Godota
11. listopadu 2022
V dubnu předloňského roku se měl v pražských Letňanech uskutečnit již šestý ročník festivalu české YouTube scény – Utubering. V důsledku covidových opatření byla ale v roce 2020 velká část kulturních akcí zrušena, což ovlivnilo i tuto událost. Ačkoli důvody pro omezování těchto hromadných akcí již pominuly, majitelé vstupenek se setkání se svými oblíbenci stále ještě nedočkali. Mohou se proti neustálému posouvání data konání vůbec nějak bránit? Jaké jsou jejich možnosti?
Neustálé přesouvání termínu
Rok 2020 kulturním akcím opravdu nepřál. Pořadatelé akcí reagovali na covidová nařízení nejedním posunutím termínu. V případě festivalu Utubering v tom však pokračovali i po odeznění protiepidemických opatření znemožňujících konání akcí. Důvody přesunu organizátoři neupřesnili. Cílová skupina, zejména náctiletých, tak opakovaně zažívala frustraci z rušení nově oznámených termínů. Fanoušci festivalu se nedočkali ani letošního nového termínu 22. října. Organizátoři místo toho oznámili další termín, a to 29. dubna 2023 v Praze a 6. května 2023 v Brně. „Je otázkou, zdali se majitelé vstupenek ještě dočkat chtějí. V tomto případě jsou totiž cílovou skupinou festivalu náctiletí, a ti mohli za tři roky ze svého nadšení do Utuberingu vyrůst,“ vysvětluje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.
Přitom se nejedná o nijak levnou záležitost – základní lístek se pohybuje v hodnotě zhruba 500 Kč. Není divu, že mnozí majitelé vstupenek nyní požadují vrácení peněz. V tuto chvíli ovšem bezvýsledně. Zejména rodiče, kteří chtěli vstupenky zakoupit jako zážitek pro své ratolesti, nemají v současné chvíli rozumné řešení situace. Pořadatelé nereagují na mnohé e-mailové žádosti o vrácení peněz. I na našem stížnostním portálu Vasestiznosti.cz evidujeme v tuto chvíli přes 20 stížností, na které společnost dosud nereagovala. Místo jakéhokoliv vysvětlení k dalšímu odsunu termínu se na oficiálních stránkách Utuberingu objevila koncem září prostá informace o přesunu termínu festivalu z roku 2020 na rok 2023. To s ignorací původně avizovaného letošního říjnového termínu, bez zmínky přesunu předchozích.
Jak lze takovou situaci řešit?
Jaké řešení se majitelům vstupenek nabízí? V tomto případě lze využít několik argumentů, jak uvádí Eduarda Hekšová: „Obecně platí, že pro případ zrušení akce má spotřebitel právo na vrácení plné ceny za zakoupenou vstupenku. Nabídnutím nového termínu akce se pořadatel povinnosti vrátit peníze nezprostí. Ve své podstatě se jedná o návrh na změnu smlouvy, a v takovém případě je jen v rukách spotřebitele, zda bude s takovou změnou termínu souhlasit,“ a dodává: „Je třeba mít na paměti, že se jedná i o podstatné porušení smlouvy ze strany pořadatele, který nedostál svých povinností ze smlouvy, s kterým se možnost spotřebitelů k odstoupení od smlouvy pojí.“
Situace se nemění ani v momentě, kdy si pořadatel ve svých všeobecných obchodních podmínkách vyhradil možnost jednostranné změny programu, místa či doby konané akce v odůvodněných případech. I v takovém případě je souhlas spotřebitele nutností. V opačném případě není akceptovatelné bezdůvodně a bez jakéhokoliv vysvětlení posouvat termín.
Teoretické řešení situace tak není nijak složité. Za celou situaci je zodpovědná společnost Sherwood Digital, která mimo jiné stojí za pořádáním Brněnského, Hradeckého a Pražského Majálesu. V tuto chvíli doporučujeme zasaženým spotřebitelům písemně, nejlépe poštovní cestou doporučeně s dodejkou, vyzvat společnost SHERWOOD Digital a.s. na adrese Koperníkova 794/6, 120 00 Praha 2. IČ: 28465911, k vrácení peněz formou výzvy vydání k bezdůvodnému obohacení. A pokud i písemná komunikace selže? „V tom případě doporučujeme majitelům vstupenek obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci, která je v těchto případech bezplatnou pomocí. Bližší informace jsou k dispozici na stránkách adr.coi.cz,“ uzavírá Eduarda Hekšová z dTestu.
Pokud spotřebitelé mají otázky k tomuto tématu, mohou se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.