Ochrana spotřebitele
Půjčování aut na dovolené
16. června 2022
Mnoho lidí, kteří na dovolenou zamíří letecky, chce navštívit zajímavá místa v okolí dovolenkové destinace, a tak si v dané zemi půjčí auto. S cestováním po vlastní ose autem z půjčovny však vyvstávají i možné nástrahy. dTest popsal několik rad, jak při půjčení vozu postupovat a na co si dát případně pozor.
Před odletem
„Již před odletem se podívejte, jaké jsou možnosti půjčení auta v zemi, kam se chystáte. Především je dobré znát přibližnou cenu,“ uvádí ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. Některé půjčovny umožňují uzavřít smlouvu přes internet. Může to být levnější způsob než uzavření smlouvy přímo na místě. Je také dobré si zjistit minimální věkovou hranici pro půjčení auta. „Mladým řidičům může být účtována vyšší cena za půjčení auta nebo také mohou být omezeni ve výběru typu,“ upozorňuje Hekšová. Před odletem si můžete také nastudovat recenze a smluvní podmínky jednotlivých autopůjčoven. Ty bývají zveřejněny na webových stránkách společnosti. Vyvarujete se tak případnému přehlédnutí informace při uzavírání smlouvy.
Půjčení a vrácení
Je dobré se ujistit a zkontrolovat, jaká bude konečná cena, včetně všech poplatků, pojištění a podobně. V rámci pojištění vozu doporučujeme si zjistit, co všechno je v daném pojištění zahrnuto. Jestli by v ceně nebyla situace, kterou byste považovali za závažnou můžete auto nechat připojistit.
Autopůjčovna po vás bude vyžadovat potřebné doklady, jako je doklad totožnosti, platný řidičský průkaz a platební kartu (s dostatečným limitem). Pokud dojde k uzavření smlouvy a auto vám bude předáno, doporučujeme, abyste si jej před odjezdem zkontrolovali, případně zdokumentovali jeho stav (fotografie, video). Je vhodné takto postupovat i při vrácení auta zpět. „Fotografie či video vám bude sloužit jako důkazní prostředek, abyste dokázali, že jste auto nijak nepoškodili,“ doporučuje Eduarda Hekšová. Kromě vnějšího stavu doporučujeme zdokumentovat i interiér vozidla. Například si můžete vyfotit stav najetých kilometrů nebo stav nádrže. Je velice pravděpodobné, že autopůjčovna po vás bude chtít při vrácení stejný stav nádrže jako při půjčení.
Řešení sporů
Jelikož si nejspíše budete půjčovat auto v zahraničí, pro přeshraniční spory je dozorovým orgánem Evropské spotřebitelské centrum (ESC) v rámci Evropské Unie. „V případě problémů s autopůjčovnou se můžete na ESC obrátit. Zajišťuje i tzv. mimosoudní řešení sporů (ADR), kterým se snaží zajistit dohodu mezi podnikatelem a spotřebitelem před soudní rozepří,“ uzavírá Hekšová.