Ochrana spotřebitele
Začněte spořit na Světový den spoření!
31. října 2022
Na poslední říjnový den každoročně připadá Světový den spoření. U nás sice není toto datum vnímáno nijak význačně, avšak například v sousedním Rakousku se jedná o zajímavou příležitost, kdy banky nechávají své klienty nahlédnout do pomyslného „zákulisí“. Jaké novinky a události přinesly poslední týdny na české bankovní scéně?
Určujícím kritériem, od něhož se odvíjí výše úrokových sazeb účtů u komerčních bank, je základní úroková sazba České národní banky. Ta byla během letošního roku v rámci boje s inflací již čtyřikrát navýšena a v současnosti ji centrální banka ponechává na 7 %. Komerční banky si následně tuto hodnotu vždy o něco málo sníží a nejvyšší zhodnocení se u spořicích produktů tak nyní pohybuje kolem 6 %. „V porovnání se současnou 18% mírou inflace to tedy znamená, že spořením pokryjete pouze přibližně její třetinu, nicméně při pohledu na úrokové sazby v minulých letech se i tak dá označit současná doba za výhodnou pro spořitele“, porovnává Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Ke zvýšení základní úrokové sazby navíc nedávno přistoupila i Evropská centrální banka a pokračování trendu rostoucích výnosů u spořicích produktů se tak dá očekávat i nadále.
Spořicí účet vs. termínovaný vklad
Nejrozšířenějšími typy spořicích nástrojů jsou bezesporu spořicí účty a termínované vklady. Aby vám však patřičně vydělávaly, je důležité u nich vědět dvě podstatné zásady. Jaké to jsou? „Banky vždy ocení, pokud dopředu vědí, jak dlouhou dobu mohou s vašimi penězi disponovat“, uvádí Hekšová a pokračuje: „V praxi to tedy znamená, že lépe úročené bývají zpravidla termínované vklady, u nichž je známo datum ukončení vkladu“. Tyto produkty jsou tak vhodné pro střadatele, kteří předem vědí, jak vysokou částku na jak dlouhou dobu si mohou dovolit ve svém rozpočtu postrádat.
Neméně podstatným údajem je potom také typ úrokové sazby. Nejčastější mýlka spotřebitelů je spojena se spořicími účty. U těch se klienti totiž často chybně domnívají, že úroková sazba platná v den uzavření produktu se vztahuje na celou dobu spořicího procesu. „Tak to ovšem není. Garantované, po dobu trvání vkladu neměnné sazby jsou výsadou pouze termínovaných vkladů. Se spořicími účty jsou naopak spojeny sazby vyhlašované, které se v průběhu trvání produktu mohou zcela přirozeně měnit“, vysvětluje Eduarda Hekšová. Tyto pohyblivé úrokové sazby tak pro banky znamenají manévrovací prostor, jak reagovat na aktuální situace na trhu.
Fúze bank a příchod nového hráče
Letošní podzim je bohatý nejen na neustálé pohyby úrokových sazeb, ale i na změny ve vlastnických strukturách. Jednou z největších změn na trhu je právě probíhající spojení společnosti Equa bank a Raiffeisenbank. Proces integrace bude definitivně zakončen k datu 14. listopadu, kdy Equa bank skončí nejen jako instituce, ale i coby obchodní značka. Další přeměna se týká banky Expobank CZ, kterou již na trhu nenajdeme. Nově totiž spadá do portfolia skupiny Creditas a jejím novým názvem je nyní Max banka. A do třetice můžeme zmínit připravovaný vstup nového subjektu na trh, a to estonské skupiny Inbank, zaměřené především na financování obnovitelných zdrojů pro domácnosti.
„S fúzemi a dalšími typy akvizic na bankovním trhu obvykle potíže nebývají. Klienti dotčených subjektů si musí dát pozor pouze na nastavení změn u formálních údajů, jako jsou například nový kód banky, IBAN nebo notifikace k platbám v internetbankingu“, uzavírá ředitelka společnosti dTest Eduarda Hekšová.
Pokud potřebujete poradit ohledně spořících produktů, podívejte se na srovnávač spořicích a termínovaných účtů dTestu, případně se obraťte na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.