Ochrana spotřebitele
Dodávky energií a nesmrtelná plná moc
10. října 2024
Vyznat se v podmínkách jednotlivých dodavatelů a zvolit si správný typ smlouvy může být pro mnoho z nás pořádný oříšek. K ulehčení uzavírání smluv je možné uzavřít smlouvy se zprostředkovatelem, který pro nás najde vhodného dodavatele. Otázkou někdy zůstává, pro koho je tento vybraný dodavatel vhodný. I u zprostředkování energií je potřeba mít se na pozoru. Jak smlouvy se zprostředkovateli fungují a jak zprostředkovatelé figurují ve smlouvách o dodávkách energií?
Podmínky zprostředkovatele
Zprostředkovat dodávky energie vám nemůže jen tak někdo, ale pouze zprostředkovatel definovaný energetickým zákonem. Tím se může stát pouze taková osoba, které bude Energetickým regulačním úřadem uděleno oprávnění k činnosti. Pro udělení tohoto oprávnění musí zprostředkovatelé splnit mnoho podmínek, jako je plná svéprávnost, bezúhonnost, spolehlivost a ukončení alespoň středního vzdělání a nejméně 5 let práce v oblasti výroby nebo obchodu s elektřinou nebo plynem. „Spolehlivost uchazeče o oprávnění ke zprostředkování se posuzuje podle toho, zda byla daná osoba v posledních třech letech před podáním žádosti pravomocně uznána vinnou z přestupku podle energetického zákona nebo zákona o ochraně spotřebitele,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
V případě, že zprostředkovatel takové oprávnění k činnosti získá, může opakovaně požadovat jeho prodloužení, vždy o 5 let. Po udělení oprávnění je dalším krokem k samotnému výkonu činnosti zápis do registru zprostředkovatelů, který vede Energetický regulační úřad. V tomto registru si můžete i vy ověřit, zda je v něm zapsaný zprostředkovatel, se kterým jednáte.
Zmocnění zanikne do 12 měsíců
S takovým zprostředkovatelem pak spotřebitel uzavírá smlouvu o zprostředkování, jejímž předmětem je uzavření smlouvy s dodavatelem energií podle požadavku spotřebitele. Součástí smlouvy o zprostředkování bývá zpravidla i plná moc k tomu, aby za vás zprostředkovatel našel dodavatele energií a uzavřel s ním smlouvu o dodávkách energií. Taková plná moc, resp. zmocnění, které osvědčuje, ze zákona zaniká nejpozději uplynutím 12 měsíců ode dne uzavření smlouvy o zprostředkování. I před uplynutím této doby však můžete zmocnění odvolat, a to písemným prohlášením adresovaným zprostředkovateli.
Jakmile má zprostředkovatel plnou moc tak může, i bez vašeho vědomí, uzavírat smlouvy, a to i na mnoho let dopředu. „Z tohoto důvodu doporučujeme případné zprostředkovatelské smlouvy uzavírat s vyloučením přímého zastoupení na základě plné moci,“ upozorňuje Eduarda Hekšová. Pokud totiž zprostředkovatel nemá vaši plnou moc, potřebuje k uzavření smlouvy o dodávkách energií vždy váš souhlas a také váš podpis, jímž smlouvu opatříte. Výhodnost celé smlouvy si tak budete moct ověřit ještě před jejím uzavřením.
Se zprostředkováním často bývá spojena i odměna zprostředkovateli, na které by se měly strany domluvit. Vhodné je zkontrolovat si předem její výši a okamžik splatnosti.
Aktuální problémy se zprostředkovateli
V poslední době se začaly objevovat situace, kdy zprostředkovatelé bez vědomí spotřebitele využijí již dříve uzavřené a již neúčinné plné moci k uzavření nové smlouvy. A v některých případech se jim to bohužel podaří. Spotřebitelé by však měli vědět, že z pohledu zákona taková smlouva vůbec nevznikne. Jelikož smlouva ani nevznikne, tak pochopitelně žádné sankce či jiné náklady, které by s ní případně souvisely, hradit nemusíte.
„Zranitelným může být v těchto případech kdokoli, zprostředkovatelé se však zaměřují zejména na starší osoby,“ dodává Eduarda Hekšová.
Opatrnost jako záchranná vesta
Při uzavírání smluv o zprostředkování je potřeba být vždy velice opatrný. Položte si otázku, zda prostředníka skutečně potřebujete. Dále si důkladně prověřte činnost zprostředkovatele a přečtěte smlouvu. Se zprostředkovatelem řešte veškerá smluvní ujednání, která u vás vzbuzují pochybnosti a případně požadujte jejich změnu. Pokud už si možnost uzavření smlouvy o zprostředkování zvolíte, doporučujeme ji uzavřít s podmínkou vyloučení přímého zastoupení – neudělujte zprostředkovateli plnou moc. Smlouvu s dodavatelem tak budete uzavírat sami na pouhé doporučení zprostředkovatele, který se snažil najít nejlepšího adepta dle vámi zadaných požadavků.
Pokud mají spotřebitelé otázky k tomuto tématu, mohou se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.