Ochrana spotřebitele
Dovolená s mazlíčkem
2. července 2024
Psi a další domácí mazlíčci jsou v mnoha případech plnohodnotnými členy rodiny. Je proto přirozené, že je jejich majitelé zapojují do nejrůznějších aktivit, včetně letní dovolené. Na co pamatovat, než se se svým zvířecím společníkem vydáte za zahraničním dobrodružstvím?
Vaše doklady, prosím
Při cestování s domácími mazlíčky je nutné splnit několik podmínek. „Především musí být zvíře očipované, musí mít pas a zejména u psů, koček a fretek musíme být schopni doložit také očkováni proti vzteklině, přičemž cestovat s těmito zvířaty je možné až 21 dní po provedení očkování,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „V případě cesty do Irska, Finska nebo na Maltu musí být pes odčervený 120 až 24 hodin před vstupem na území těchto států a odčervení musí být také potvrzeno veterinářem do jeho pasu.“ Dále je nutné věnovat pozornost pravidlům, která uplatňuje země naší destinace, popřípadě také země, jimiž cestou projíždíme, zvláště pak v případě, pokud se nachází mimo EU. Před cestou je proto nutné důkladně ověřit pravidla a omezení konkrétního státu, ideálně se informovat u tamní instituce, která v zemi vykonává činnost naší veterinární správy. Zvláštní podmínky mohou v některých zemích platit ohledně tzv. bojových plemen. Se zvířetem by zároveň vždy měla cestovat osoba, která je v pasu uvedená, tedy vlastník zvířete. Pokud má se zvířetem cestovat někdo jiný, musí tuto osobu vlastník zvířete písemně zmocnit.
Autem
Při cestování autem je důležité zaměřit se bezpečnost, a to jak pro zvíře, tak pro ostatní cestující. Z různých průzkumů vyplývá, že řada řidičů cestuje se zvířaty, aniž by je jakkoliv zajistila. Konkrétní způsob zajištění zvířete v České republice stanoven není, je tak možné použít různé kšíry, které se upínají jako bezpečnostní pás, všelijaké klece či přepravky. Při cestě do ciziny je pak opět nutné ověřit požadavky dané země. Zvíře bychom také nikdy neměli nechat v autě samotné. Teploty v autě mohou rychle dosáhnout životu ohrožujících teplot, a to i když necháme pootevřená okénka a auto stojí ve stínu,“ upozorňuje ředitelka dTestu.
Letadlem
Pro cestování letadlem kromě již uvedených podmínek platí i podmínky, které si určují samy letecké společnosti. Některé aerolinky povolují přepravu zvířat přímo na palubě, zejména u menších zvířat do určité hmotnosti zvířete – kolem 5 kilogramů. Zvíře je v takovém případě nutné přepravovat v uzavíratelné přepravce či tašce, které musí většinou splnit limity pro příruční zavadlo. Při překročení povolené hmotnosti je nutné zvíře přepravit v nákladovém prostoru. „Dále si aerolinky mohou vymínit přepravu jen limitovaného počtu zvířat, nepřepravovat zvířata v letních měsících apod. V případech, kdy se rozhodneme s pejskem či jiným zvířetem cestovat, lze doporučit dobrou přípravu, tedy například trénovat, aby si zvíře zvyklo na přepravku,“ radí Hekšová.
Lodí
Poměrně běžné jsou také dovolené, kdy část cesty jedeme autem a následně se na ostrov necháme dopravit trajektem. V takovém případě je opět nutné ověřit podmínky přepravy zvířat pro konkrétní linku. Do značné míry však bude záležet na technických možnostech lodě, a od toho se bude rovněž odvíjet cena přepravy zvířete. Vyplatí se také včasná rezervace, protože kapacita pro přepravu zvířat bude spíše omezená. „Při pohybu na palubě lodi se zpravidla vyžaduje, aby byl pejsek na vodítku, případně aby měl i náhubek. Z hlediska venčení se lze na lodích většinou spolehnout na ‚venčící zónu‘, kde mohou psi vykonat potřebu. Myslet bychom také měli na možnou nevolnost pejska,“ uzavírá Eduarda Hekšová.