Ochrana spotřebitele
Jak se připravit na povodně a minimalizovat škody
13. září 2024
Povodně jsou bezpochyby stresující událostí, ale správná příprava může výrazně zmírnit jejich dopady. Hlavní je postarat se o zdraví a bezpečí vás a vaší rodiny, a teprve potom se zaměřit na ochranu majetku. Abychom vám pomohli zvládnout tuto výzvu s větším klidem, připravili jsme pro vás ve spotřebitelské organizaci dTest několik praktických kroků, které vám poradí, jak se efektivně připravit a co vše vzít v úvahu.
Dohledejte pojistnou smlouvu a uložte ji na bezpečné místo
Pojistná smlouva je klíčová pro řešení škod po povodni. Najděte ji a dejte na místo, kde ji snadno najdete i v případě evakuace. Pokud ji nemůžete najít, nepanikařte a kontaktujte svou pojišťovnu. Její obsah zpravidla najdete také po přihlášení do klientské zóny, například v aplikaci vaší pojišťovny.
Zjistěte, co vaše pojištění pokrývá
Pečlivě si přečtěte smlouvu a zaměřte se na:
- Krytí povodní: Ověřte, zda zahrnuje škody způsobené povodněmi. Ne každá pojistka je automaticky kryje. Rozlišujte také mezi pojmy „povodeň“ a „záplava“.
- Limity a výluky: Zjistěte, jaké maximální částky vám pojišťovna vyplatí (ve smlouvě označováno jako „limity“) a co pojištění nepokrývá (tzv. výluky).
- Povodňová zóna: Ujistěte se, že víte, v jaké povodňové zóně se nachází vaše nemovitost. Zkontrolujte, zda zóna uvedená ve vaší pojistné smlouvě odpovídá aktuální rizikové zóně podle dostupných map. Pokud jste ve vysoce rizikové oblasti, ověřte, zda vaše pojistka pokrývá škody způsobené povodněmi.
- Ochranná lhůta: Pokud je smlouva nová, zjistěte, od kdy je pojištění účinné, abyste předešli případným nejasnostem.
Vše dokumentujte
Zaznamenávejte stav svého majetku před povodní i během ní. Raději pořiďte více fotek, aby vám nic neuniklo. Nemusíte se starat o kvalitu, stačí fotit mobilem. Fotografie a videa mohou sloužit jako důležitý důkaz pro pojišťovnu a urychlí řešení škod.
Nastavte si efektivní komunikaci s pojišťovnou
Pojišťovny jsou na tuto situaci většinou připraveny a posilují personál na call centrech. Kontaktní číslo najdete ve smlouvě, případně ho dohledáte na internetu. Pro komunikaci s pojišťovnou byste měli mít připravené číslo pojistné smlouvy. Mnoho pojišťoven navíc provozuje již zmíněné vlastní aplikace, které vám umožní rovnou z telefonu nahrát fotky a videa a usnadní tak celý proces.
Nenaleťte podvodníkům. Na změny v pojištění je již pozdě
Nenaleťte podvodníkům a nepokoušejte se narychlo měnit pojistnou smlouvu. Pokud se povodně blíží, je již na úpravy pojistných limitů a sjednávaní nových smluv zpravidla pozdě. Mnoho pojištění má ochranné lhůty, což znamená, že nově uzavřená smlouva nemusí pokrývat aktuální škody. Soustřeďte se spíše na ochranu zdraví a majetku a dejte si pozor na podvodníky, kteří mohou zneužívat krizové situace k falešným nabídkám.
Sledujte ověřené informace o povodních
Sledujte situaci na oficiálních webech, jako je Český hydrometeorologický ústav nebo Povodňový portál a řiďte se pokyny odborníků, obce a IZS.
Zabezpečte svůj domov a minimalizujte škody
Zavřete a utěsněte okna a dveře, abyste zabránili vniknutí vody. Přesuňte nábytek do horních pater a schovejte cennosti či třeba rodinné fotografie na bezpečné místo.
Vypněte plyn, elektřinu a zabezpečte chemikálie
Před příchodem vody vypněte přívody plynu a elektřiny. Nebezpečné chemikálie, jako jsou rozpouštědla nebo benzín, přesuňte na bezpečná místa mimo dosah vody, abyste předešli dalším škodám.
Připravte evakuační zavazadlo
Mějte připraveno zavazadlo s nejnutnějšími věcmi – doklady, léky, jídlo, pití, základní oblečení a hotovost.
Zachovejte klid a plánujte dopředu
Nepodléhejte panice. Mějte jasno, kde strávíte noc a jak se udržíte v bezpečí. Vyhněte se riskantním rozhodnutím a vždy dbejte na svou bezpečnost.