Ochrana spotřebitele
Zákaz HHC a nezadržitelný vývoj trhu
19. března 2024
Vláda před dvěma týdny zakázala produkty obsahující látky HHC, HHC-O a THCP. Má se jednat o dočasný stav, než se podaří přijmout odpovídající legislativu k regulaci prodeje psychoaktivních látek. Trh s kanabinoidy se vyvíjí nesmírnou rychlostí, a spotřebitelé si tak už nyní mohou zakoupit výrobky s látkami obdobných účinků. Držitelům nově zakázaných látek však hrozí pokuta až 15 tisíc korun. U držení většího množství se jedná dokonce o trestný čin, za který se uživatel může dostat i do vězení.
Dočasné řešení
Minulý rok velmi stoupla obliba výroby produktů s obsahem hexahydrokanabinolu, známého především jako HHC. Látka HHC se vyrábí synteticky v laboratoři z tetrahydrokanabinolu (THC), případě z kanabidiolu (CBD). Donedávna byla na seznamu zakázaných látek pouze látka THC. „Trh vytvářením syntetických látek jako je HHC reaguje právě na zákaz THC, což je psychotropní látka obsažená v konopí. V laboratoři tak dochází k vytváření látek, které svými účinky připomínají právě účinky THC,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Snaha aktualizovat seznam návykových látek tak spíše připomíná boj s větrnými mlýny. Pro výrobce totiž evidentně není problém vytvářet stále nové látky. Chemický vzoreček se mění, psychoaktivní účinky dostupné každému bez omezení zůstávají.“ Řešení by naopak mohlo spočívat v přijetí legislativy, která by umožňovala regulaci prodeje psychoaktivních látek za jasně nastavených podmínek.
Vláda přidala tento měsíc na seznam zakázaných látek tři látky, a to HHC, HHC-O a THCP. Konkrétně je zařadila do sekce psychotropních látek a rozhodnutí o zákazu kanabinoidů bylo potvrzeno i Evropskou komisí. Zákaz těchto látek má trvat pouze omezenou dobu, a to do 1. 1. 2025. Důvodem časově omezené platnosti zákazu je to, že vláda nechce prodej těchto látek zakázat úplně, avšak prodej je nutné regulovat. Momentálně se navíc připravuje novela zákona o návykových látkách, která by měla obsahovat regulaci prodeje psychoaktivních látek, včetně HHC. Výrobky by tak po zavedení zmíněného zákona měly podléhat kontrole kvality a stát by vydával povolení k prodeji. Zároveň by podle chystané právní úpravy platil i přísný zákaz prodeje osobám mladším 18 let.
Cukrovinky nevhodné pro děti
I dosavadní prodej zmíněných kanabinoidů byl v podstatě hrou prodejců na schovávanou. Výrobky totiž bylo možné zakoupit pouze jako sběratelské potřeby. Důvodem byla snaha vyhnout se pravidlům pro prodej potravin či léčiv. „Prodej výrobků obsahujících látku HHC se tak nacházel v šedé zóně, přičemž hlavním problémem se stala snadná dostupnost těchto produktů,“ uvádí Eduarda Hekšová. Výrobky bylo možné zakoupit dokonce i v automatech, které mnohdy neměly čtečku občanských průkazů a nákup tak nebyl věkově omezen. Docházelo i k tomu, že si produkty obsahující HHC mohli zakoupit i děti a mladiství.
Vláda přijatá opatření odůvodňuje především tím, že bylo zaznamenáno mnoho případů, kdy se produkty s HHC dostávaly až k dětem a ty po jejich požití (často při společné konzumaci s alkoholickými nápoji) končily v nemocnicích. Na trhu bylo možné sehnat nejrůznější produkty s HHC, od samotných květů přes elektronické cigarety až po gumové medvídky. Právě možná konzumace gumových medvídků dětmi vyvolává pochopitelně velké obavy. Produkty HHC rozhodně nejsou určeny dětem a na tom, že by měl být jejich prodej věkově omezen, se většina společnosti shodne.
Co znamená zákaz pro uživatele?
Zařazením zmíněných látek na seznam zakázaných látek se držitelé HHC produktů mohou nově dopustit přestupku, případně i trestného činu. „Mnoho spotřebitelů nakoupilo tyto produkty legální cestou a nyní se jich musí zbavit,“ upozorňuje Eduarda Hekšová a dodává: „V opačném případě riskují pokutu ve výši až 15 tisíc korun.“ V případě držení většího množství se může jednat i o trestný čin, za který hrozí až 8 let odnětí svobody. Zákaz HHC a ostatních látek pochopitelně dopadá i na samotné prodejce, kteří musí nyní likvidovat stovky kilogramů výrobků s HHC.