Vysoká cena tepla odběratelům z CZT Dobruška pro rok 2022 nehrozí

Podrobné informace v článku...

Složitá situace na trhu s energiemi

Značná část tepláren v ČR je v současné době nucena z důvodu nárůstu cen energetických komodit navýšit cenu tepelné energie a dvouciferný nárůst ceny tepla v procentech není výjimkou. Největší nárůst ceny tepla postihne odběratele ze zdrojů, kde je primárním palivem zemní plyn, jehož ceny vzrostly oproti loňskému roku až na čtyřnásobek. Výrazný nárůst ceny tepla lze očekávat i u tepla vyrobeného z uhlí.

Dlouhodobým dodavatelem plynu pro CZT Dobruška (dále jen CZT) je německá společnost VNG Handel & Vertrieb GmbH (dále jen VNG). VNG patří ke 3 nejvýznamnějším německým a 10 evropským dovozcům zemního plynu a zajišťuje dodávky zemního plynu i na velkoobchodním trhu v České republice. Firma VNG ročně zobchoduje zemní plyn v objemu cca 6 - krát větším, než je spotřeba plynu v celé ČR a doufejme, že se tento velký nadnárodní dodavatel nedostane do problémů a svým závazkům dostojí.

Předpokladu ceny tepla pro rok 2022 se citelněji dotýká i nárůst ceny elektrické energie, která je stále více vyráběná ze zemního plynu, a proto není překvapující, že na trzích současnou narůstající cenu plynu částečně kopíruje. Vyšší ceny plynu a elektrické energie se samozřejmě promítají i do cen některých dalších vstupů, ze kterých je cena tepelné energie tvořena.

Výhody výroby tepla ze štěpky

Podstatným a důležitým faktem ale je, že cca 70 % vyrobeného tepla, které od nás odebíráte, nepochází z plynu, ale z obnovitelného zdroje, ze dřevní štěpky, která je nakupována převážně od místních dodavatelů a jejíž cena se zatím udržuje na přijatelné úrovni. Za teplo vyrobené z obnovitelného zdroje získává CZT též tzv. zelený bonus – finanční provozní podporu, která je čerpána ve výši odpovídající skutečně dodanému teplu z obnovitelného zdroje do teplovodní sítě CZT v daném roce. Příjem z této provozní podpory činí ročně cca 2,5 mil. Kč a nárok na něho je prozatím legislativně potvrzen až do konce roku 2022. Nově, dle platného Cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu ČR, budou o tuto částku povinně snižovány palivové náklady, které vstupují do nákladů ceny tepla. Poprvé se tato skutečnost projeví ve vyúčtování ceny tepla za účetní rok 2021.

Přijatelný předpoklad ceny tepla pro rok 2022

V tomto složitém období, které nyní panuje na trzích s energiemi, Vám přesto můžeme pro rok 2022 předložit předpoklad ceny tepla ve výši obdobné jako byl předpoklad pro rok 2021 (489,- Kč/GJ bez DPH). Na základě výsledků předběžné kalkulace stanovujeme předběžnou cenu tepla pro rok 2022 ve výši 509,60 Kč / GJ bez DPH. Předběžná cena byla schválena představenstvem CZT Dobruška, a.s. dne 16. 11. 2021 a je stanovena v souladu s platnými právními předpisy, zejména platným cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu. Výsledná cena tepla za kalendářní rok 2022 bude dodavatelem odběrateli vyúčtována na základě výsledné kalkulace za kalendářní rok 2022, při zohlednění skutečné výše ekonomicky oprávněných nákladů (proměnných i stálých) a skutečného celkového množství dodaného tepla za ukončený kalendářní rok.

S potěšením, s odstupem času, můžeme dnes konstatovat, že rozhodnutí z roku 2015, o vybudování kotle na dřevní štěpku a tím o snížení závislosti na spalování zemního plynu, se potvrzuje jako správné. Předpoklad ceny tepla pro rok 2022 opětovně dokládá stabilní vyváženou ekonomickou situaci v CZT Dobruška. Pro nějaké razantní navýšení ceny tepla pro odběratele z CZT Dobruška není zatím důvod. To se jeví ve velkém kontrastu s problémy těch, kteří jsou v této době nuceni hledat svého nového dodavatele energií individuálně, za podstatně vyšší ceny, pokud si včas ceny nezafixovali na delší časové období. Cena tepla z CZT Dobruška patří v současné době k těm nejnižším v okolí i v ČR.

Za představenstvo CZT, a.s. Dobruška, Zbyněk Procházka, předseda představenstva.

Datum vložení: 25. 11. 2021 9:51
Datum poslední aktualizace: 25. 11. 2021 9:53

sobota 20. 4. déšť se sněhem 6/1 °C
neděle 21. 4. oblačno 6/-1 °C